Charakterystyka rodzajów treningu na siłowni - 2B Studio

Charakterystyka rodzajów treningu na siłowni

Wraz z rozpoczęciem swojej przygody z treningami, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami, co do ogólnej charakterystyki występujących rodzajów aktywności fizycznych, ponieważ każdy z treningów cechuje się np. odmienną intensywnością. Na początku najważniejsze jest dostosowanie aktywności pod swoje cele treningowe oraz indywidualne możliwości.

Aktywnością są różnego rodzaju sporty, ale i również spacery, które mogą stanowić świetne przygotowanie pod regularne treningi np. wśród osób starszych lub dla osób, które zmagają się z nadmiernymi kilogramami, podobnie jak trening EMS, który będzie dla nich bezpieczną alternatywą.

Jednakże zapisując się na siłownię warto posiadać minimalną wiedzę, gdyż wybierzemy trening, który będzie nam sprawiał przyjemność oraz satysfakcję. Spośród różnych dostępnych możliwości, możemy skorzystać z:

Treningu siłowego – który charakteryzuje się wysiłkiem o charakterze beztlenowym. Trenując siłowo możemy poprawić swoją wytrzymałość, siłę oraz moc mięśniową. Praca mięśni jest krótka i intensywna, w której głównie angażowane są mięśnie szybkokurczliwe. Trening siłowy sprzyja przyrostowi masy mięśniowej, ale również redukcji tkanki tłuszczowej. Warunkiem prawidłowej hipertrofii mięśniowej i adaptacji do wykonywanego wysiłku jest odpowiednio dobrany jadłospis, z uwzględnieniem wszystkich makroskładników, w tym najistotniejszego budulcowego jakim jest białko, a także zastosowanie przeciążenia progresywnego. Istotna jest periodyzacja, intensywność, objętość treningowa oraz częstotliwość. Co więcej – masa tkanki kostnej ulega bodźcowaniu. Wzmocnieniu ulega jej struktura, czego konsekwencją jest zmniejszenie ryzyka rozwoju osteoporozy. Trening może być formą rehabilitacji pourazowej z wykorzystaniem przyrządów zewnętrznych np. piłki. Istotne jest również jego prewencyjne zastosowanie w przypadku osób po przebytych kontuzjach czy urazach. Trening siłowy wpływa na poprawę estetyki sylwetki poprzez rozbudowę mięśni szkieletowych.

W treningu siłowym występuje:
1. Trening FBW ( full body workout ) – jak sama nazwa wskazuje jest to jednostka treningowa podczas której, wykonuje się ćwiczenia wielostawowe angażujące do pracy całe ciało.

2. Split – inaczej trening dzielony. Podczas jeden sesji treningowej trenowana jest jedna partia ciała, z częstotliwością raz w tygodniu.
3. Trening obwodowy – to połączenie treningu siłowego i cardio. Ćwiczenia odbywa się w obwodach z określoną liczbą powtórzeń. Jeden obwód powtarza się 2-3 razy, bądź więcej w zależności od wytrenowania.

Pilates – rodzaj treningu o niskiej intensywności. Głównym celem aktywności jest wzmocnienie ciała poprzez stymulację mięśni głębokich, tak jak w treningu EMS. Trening core jest wykorzystywany do treningów w dyscyplinach wytrzymałościowych oraz wytrzymałościowo-siłowych. Znajduje zastosowanie w rehabilitacji. Przede wszystkim, ćwiczenia w pilatesie są ćwiczeniami izometrycznymi, które mają za zadanie zwiększyć zakres ruchu w stawach, zgodnie z pierwotnych wzorcem ruchu, dzięki czemu uzyskujemy poprawę w postawie ciała. Głównymi partiami, które ulegają wzmocnieniu jest brzuch, plecy,

odcinek lędźwiowy. Pilates jest wysiłkiem z zaangażowaniem szlaków tlenowych i beztlenowych. Jest bezpieczną jednostką treningową, która może być włączona do swojego trybu życia przez osoby starsze, kobiety w ciąży, oraz osoby z urazami kręgosłupa.

Fitness – założenia treningowe sprowadzają się do wykonywania ćwiczeń fizycznych, które mają za zadanie zaadoptować organizm do obciążeń wynikających z dnia codziennego. Trening ma charakter ogólnorozwojowy, zwiększający mobilność oraz kształtuje siłę i wytrzymałość. Korzyści, które wynikają z regularnego uprawiania fitnessu, to między innymi poprawa samopoczucia i zwiększenie odporności na stres. Ponadto udokumentowane działanie aktywności wiąże się z zmniejszeniem ryzyka zachorowania na choroby cywilizacyjne, depresję, zaburzenia lękowe, przewlekłe stany zapalne i nowotwory.

Treningiem, który wykorzystuje ćwiczenia wielostawowe i aktywuje włókna wolno i szybkokurczliwe jest trening EMS. Niekonwencjonalna metoda treningowa, w której intensywność można porównać do interwałowego charakteru. Głównymi efektami treningu EMS jest wzmocnienie aparatu mięśniowego, redukcja tkanki tłuszczowej, poprawa wydolności i eliminacja bólu kręgosłupa.

Scroll to Top