Jak powinien wyglądać sposób odżywiania osoby trenującej EMS? - 2B Studio

Jak powinien wyglądać sposób odżywiania osoby trenującej EMS?

Sposób odżywiania jest jednym z wielu czynników, który decyduje o pomyślności realizowanych przez nas celów i postanowień.

Jakość przyjmowanego pożywienia warunkuje stopień skuteczności przebiegających procesów biochemicznych zachodzących wewnątrz ludzkiego organizmu. Jest to o tyle ważne, iż niedobór jakikolwiek składnika odżywczego będzie skorelowany z upośledzeniem pracy narządów wewnętrznych. Dla przykładu: niedobór białka, będzie skorelowany z gorsza regeneracja po treningu EMS, a to będzie miało bezpośrednie odzwierciedlenie w procesie budowy masy mięśniowej. Niedostateczna podaż żelaza z dietą, powszechnie występująca u kobiet, będzie negatywnie wpływała na regulację pracy tarczycy, a to przełoży się na funkcjonowanie całego organizmu. 

Z dużą starannością należy skupić się na podaży pełnowartościowego, o wysokiej strawności białka, które dostarczają nam produkty odzwierzęce. Wegański i wegetarianki model odżywiania warto kontrolować i bilansować pod kątem tego makroskładnika.

Białko jest fundamentalnym makroskładnikami. Jego podaż powinna być nie mniejsza niż 1.5g/kg m.c. U osób aktywnych fizycznie śmiało można zwiększać tą podaż do 2g kg/m.c. 

Oprócz białka warto zadbać o dobry jakościowo tłuszcz w diecie. Nie należy się go bać. Wręcz przeciwnie. Tłuszcz jest składnikiem błon komórkowych, oraz pełni szereg istotnych funkcji. 

Przyjmowanie węglowodanów np. w posiłku przedtreningowym jest dobrym narzędziem do szybszej produkcji wewnętrznej waluty energetycznej człowieka jaka jest cząsteczka ATP. Tworzenie cząsteczek ATP z glukozy przebiega znacznie szybciej, niż z ketonów, dlatego posiłek przed treningiem EMS bogaty w węglowodany złożone, będzie dobrym rozwiązaniem w celu maksymalizacji swoich możliwości treningowych. 

Taki posiłek warto spożyć 2h przed planowaną jednostką treningową, tak aby organizm miał czas na prawidłowe strawienie produktów i wchłonięcie związków odżywczych. 


Podczas komponowania jadłospisu uwzględnij:

  • pełnowartościowe białko, którego źródłem jest chude mięso, jaja, ryby, nabiał, wodorosty, mikroalgi, drożdże, rośliny strączkowe, nasiona i orzechy, zboża 
  • węglowodany złożonych: kasze, ryże, makarony, pieczywo, 
  • kwasy tłuszczowe; różnego rodzaju oleje, tłuszcze do smarowania, awokado, orzechy, nasiona, zboża, ryby, 
  • błonnik: warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste 

REDUKCJĘ TKANKI TŁUSZCZOWEJ?

  1. Aby redukcja tkanki tłuszczowej przebiegła prawidłowo, bez gwałtownego zaburzenia homeostazy organizmu wykonaj profilaktyczne badania. Pełny panel przeglądu swojego organizmu da Ci obraz swojej kondycji i pozwoli na uniknięcie niedoborów lub ich wyeliminowanie. Wiele patologicznych, ostatnio dość powszechnych chorób jak: niedoczynność tarczycy, czy autoimmunologiczna choroba-hashimoto są stanami, w których dieta i styl życia i aktywność odgrywają kluczową rolę w leczeniu. Ważne jest rutynowe wykonywanie badań, aby takim stanom zapobiegać, lub móc wprowadzić odpowiednią profilaktykę w postaci dietoterapii i jeżeli to konieczne, leków. W owej sytuacji konsultacja z lekarzem i dietetykiem jest konieczna. Wykonywanie badań powinno być nawykiem, który mogłabym porównać do rutynowego przeglądu stanu naszych samochodów. 
  1. Oblicz swoją podstawową oraz całkowitą przemianę materii. W obliczeniach koniecznie uwzględnij swój współczynnik aktywności fizycznej PAL, zgodnie z tabelką zamieszczoną poniżej. W celu sprawnego wykonania obliczeń dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z kalkulatorów internetowych, bezpłatnej aplikacji np. Fitatu, czy profesjonalnych urządzeń tak jak w studio treningowym 2B. Po prawidłowym obliczeniu swojej całkowitej przemiany materii-CPM, należy odjąć 10-15%, które pozwolą na przeprowadzenie zdrowej i rozsądnej redukcji tkanki tłuszczowej. 

 

Współczynnik aktywności fizycznej (PAL)

Czas aktywności fizycznej

Aktywność zawodowa

1,2

Brak aktywności fizycznej

Brak aktywności zawodowej, chory, leżący

1,4

Lekka aktywność (aktywność – ok. 140 minut tygodniowo)

Pracownik biurowy, którego aktywność związana jest wyłącznie z obowiązkami domowymi

1,6

Średnia aktywność (aktywność – ok. 280 minut tygodniowo)

Pracownik biurowy, trenujący 2-3 razy w tygodniu przez minimum godzinę

1,8

Wysoka aktywność (aktywność – ok. 420 minut tygodniowo)

Pracownik biurowy, trenujący 3-4 razy w tygodniu przez minimum godzinę

2,0

Bardzo wysoka aktywność fizyczna (aktywność – ok. 560 minut tygodniowo)

Zawodowy 

Scroll to Top