Trening EMS dla seniorów  - 2B Studio

Trening EMS dla seniorów 

 

Dynamiczny wzrost starzenie się społeczeństwa w krajach rozwiniętych i rozwijających się zapewne jest wypadkową wielu czynników, natomiast starzenie się jest nieodwracalnym i naturalnie fizjologicznym procesem, który zazwyczaj kojarzony jest ze spadkiem jakości życia. Zmniejszenie siły i wytrzymałości, spadek kondycji, nadciśnienie tętnicze, otyłość, cukrzyca typu 2, nowotwory, dyslipidemie to powszechnie występujące zaburzenia wśród osób starszych. Przyczyny tych zjawisk są złożone i zazwyczaj związane są z czynnikami społecznymi, ekonomicznymi, kulturowymi, genetycznymi. Dodatkowo brak wiedzy oraz wyrobione na przestrzeni lat nieodpowiednie nawyki żywieniowe i używki finalnie powodują pewne zaburzenia, z którymi seniorzy muszą się zmagać.

Szczególnie niepokojący jest bierny tryb życia, ponieważ odrzucenie aktywności fizycznej z powodu stanu zdrowia zamyka błędne koło. Z czasem, u seniorów następuje redukcja liczby i wielkości włókien mięśniowych powodującą spadek siły i masy mięśniowej. Jednostki chorobowe są przyczyną zmian pracy narządów wewnętrznych. Konsekwencją tego jest między innymi zmniejszenie przemiany materii. W starszym wieku następuje demineralizacja kości, a więc zagrożenie osteoporozą znacznie wzrasta w porównaniu z osobami w średnim bądź młodym wieku. Zwiększa się liczba tkanki tłuszczowej, a spada masa mięśniowa. Obserwuje się zmniejszenie wydzielania śliny i zawartych w niej enzymów trawiennych, co pogarsza tolerancję na posiłki. Upośledzenie wydzielania insuliny prowadzi do pojawienia się cukrzycy typu 2. Zmiany mięśniówki przewodu pokarmowego są przyczyną pojawiającej się zgagi, refluksu żołądkowo-przełykowego oraz zaparć. Zmniejszenie o 20% masy wątroby skutkuje redukcją zdolności regeneracyjnych tego narządu, syntezy białek i biotransformacji leków. Zjawiskiem, które również ma miejsce w starszym wieku jest zmiana w funkcjonowaniu zmysłów i smaków. Nieprawidłowe odczuwanie spożywanych potraw  jest zazwyczaj przyczyną nadmiernego dosalania i chęci sięgania po słodkie produkty, czego konsekwencją jest powszechnie występujące nadciśnienie tętnicze oraz otyłość. 

Żywienie osób starszych 

Zachowanie dobrej kondycji zdrowotnej i opóźnienie procesu starzenia się organizmu zapewnia prawidłowe odżywianie, suplementacja oraz aktywność fizyczna. Zalecenia żywieniowe dla osób starszych sprowadzają się do kilku zasad:

  1. Spożywanie codziennie różnorodnych produktów, 
  2. Zwiększenie niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, skrobi i błonnika pokarmowego, 
  3. Redukcja kwasów tłuszczowych, cholesterolu, cukru oraz soli, 
  4. Ograniczenie lub wyeliminowanie spożywania alkoholu,
  5. Zwiększenie aktywności fizycznej ! 
  6. Kontrolowanie masy ciała

W diecie osób starszych na pewno warto zwrócić uwagę na zapotrzebowanie energetyczne, które powinno zostać dobrane indywidualnie. Posiłki powinny być spożywane w mniejszych ilościach, jednak w większych objętościach i w regularnych odstępach czasowych. ¾ talerza powinny stanowić warzywa, różnego rodzaju, z naciskiem na zielone. W diecie seniora nie może zabraknąć owoców, jednak ich ilość należy kontrolować. Należy zwiększyć ilość wypijanych płynów, dbać o higienę snu i odpowiednią suplementację – głównie witaminami z grupy B, witamina D, kwas foliowy. Pozostała suplementacja zależy od indywidualnego stanu zdrowia osób starszych. 

Trening EMS dla osób starszych 

Zwiększenie aktywności fizycznej ma dobroczynny wpływ na ludzki organizm w sferze psychicznej i fizycznej. Ćwiczenia w tym również rekreacyjne opóźniają proces starzenia się organizmu, a także zmniejszają lub mogą zapobiec powstaniu demencji, zaburzeń poznawczych i choroby Alzheimera. Potwierdza to wiele badań naukowych, z których wynika również, że wprowadzenie aktywności u osób starszych wiąże się z poprawą samopoczucia, satysfakcji z życia, poczucia własnej wartości. Jest to skutek przyjęcia przez nich nowych wyzwań oraz przebywania w grupie, co przyczynia się do zmniejszenia poczucia osamotnienia i depresji. Regularna aktywność redukuje stres i przyczynia się do zmniejszenia lub wyeliminowania występujących chorób. 


Niekonwencjonalnym rozwiązaniem w przypadku starszych osób jest trening EMS. Ćwiczenia, które są dobierane przez wykwalifikowanego trenera personalnego, zawsze dostosowywane są pod indywidualne możliwości osoby trenującej, a więc zapewnia to bezpieczeństwo podczas całego treningu. Spadek masy mięśniowej u seniorów można zatrzymać, bądź ograniczyć poprzez trening EMS. Technologia elektrostymulacji mięśniowej doprowadza do syntezy włókien mięśniowych bez wykonywania skomplikowanych ćwiczeń, a więc osoby borykające się z otyłością i różnymi dysfunkcjami poradzą sobie podczas treningu. Wzmocnienie siły i wytrzymałości organizmu, zauważalne podczas prostych czynności dnia codziennego będzie skutkowało satysfakcją, radością i prawdopodobnie będzie skutkowało zwiększeniem ruchu u tych osób. Trenerzy treningu EMS, chętnie doradzają w kwestiach żywieniowych, a więc spotkanie na treningu będzie owocowało również dawką motywacji na temat odpowiedniego odżywiania i radzenia sobie z procesem starzenia się.

Scroll to Top