Otyłość kobiety w ciąży - 2B Studio

Otyłość kobiety w ciąży

Skuteczna metoda na powrót do formy

Światowa Organizacji Zdrowia informuje, że z otyłością zmaga się 1,6 miliarda ludzi. Osoby otyłe stanowią 522 mln. Z tego powodu przedwcześnie umiera w regionie europejskim (10- 13%) populacji. W przeprowadzonych badaniach w Polsce u 65% kobiet i mężczyzn w średnim wieku występuje nieodpowiedni poziom tkanki tłuszczowej. Kolejne statystyki wskazują jednoznacznie, że ok. 53% dorosłych Polaków ma nadwagę lub otyłość, natomiast BMI wynosi 25,9 kg/m2.

Otyłość

Otyłość jest przewlekłą i postępującą, niestety z tendencją do nawrotów chorobą, spowodowaną dysregulacją dróg homoestazy energii w organiźmie. Nieodpowiednia zawartość tkanki tłuszczowej, która gromadzi się z nadmiernie przyswajanych produktów, często wiąże się z występowaniem współistniejących zaburzeń kardiometabolicznych, w tym: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, dyslipidemie, choroby układu krążenia, zwyrodnienia stawów, choroby wątroby oraz niektóre nowotwory. Powikłań jest wiele, w zależności od stopnia otyłości i trybu życia, które mają negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne. Powszechnym zjawiskiem stał się zespół metaboliczny, który najczęściej zauważalny jest wśród osób starszych. Nieodpowiednie u tych osób nawyki żywieniowe, brak aktywności fizycznej, chociażby w charakterze spaceru, lub krótkiej 20- minutowej jednostki treningowej w postaci treningu EMS, do tego stres sprawia, że rozwój chorób narasta. Patogenezą zaburzeń metabolicznych są również czynniki genetyczne, środowiskowe, kulturalne oraz fizjologiczne związane z zachwianiem równowagi gospodarki hormonalnej. W istocie dochodzi do uszkodzenia wszystkich procesów i układów. Wynikiem owych działań są zmiany jakości oraz długości życia. Coraz więcej badań oraz statystyk wskazuje na skalę problemu społecznego oraz klinicznego na całym świecie. Jest to jedno z największych wyzwań zdrowia publicznego obecnych czasów.

Otyłość wśród kobiet ciężarnych

Problem otyłości i nadwagi w sile swojej skali, obejmuje znaczną część populacji, w tym również kobiety w ciąży. Choroba o charakterze epidemii, komplikuje przebieg ciąży, porodu i okres połogowy. W przeprowadzonych badań, mających miejsce w Uniwersyteckim Szpitalu Położnictwa i Perinatologii w Krakowie, respondentki opisywały swoje nawyki żywieniowe oraz prowadzony tryb życia. Większa część ankietowanych zrezygnowała z ruchu, pracy zawodowej, obowiązków dnia codziennego w imię biernego wypoczynku na kanapie przed telewizorem. Między przeglądanymi serialami i filmami, sięgały po rozmaite, przetworzone, wysokoenergetyczne przekąski, które w trakcie ciąży powinny być odrzucone, bądź ograniczone. Bowiem mylne podejście o jedzeniu za dwoje, przyjęte na drodze kultywowanych tradycji rodzinnych, lub z powodu braku wiedzy, a także odrzucenie aktywności fizycznej powodowało problemy w zwyczajnym poruszaniu się, przygotowywaniu posiłków i sprzątaniu. Upośledzenie aparatu ruchu objawiało się dyskomfortem i bólem w różnych częściach ciała badanych kobiet.

Niewątpliwie poziom wiedzy kobiet, które decydują się na potomstwo na temat możliwych konsekwencji, wynikających z przyjętej postawy i zachowań jest zbyt niski. Nadwaga oraz otyłość są związane z wyższym ryzykiem powikłań zarówno u matki, jak u dziecka. Prawidłowy przebieg ciąży uwarunkowany jest odpowiednio zbilansowaną dietą, opierającą się o warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, kwasy tłuszczowe omega-3,6, kwas foliowy, odpowiednie nawadnianie. Model żywienia nie odbiega znacznie od trybu, jaki powinien prowadzić każdy, kto chce zachować dobre samopoczucie i sprawność fizyczną na długie lata.

W świetle obecnej nauki w przypadku braku przeciwskazań zdrowotnych do aktywności fizycznej kobiety w ciąży powinny regularnie podejmować umiarkowany wysiłek w celu utrzymania odpowiedniej kondycji zdrowotnej. Racjonalnie dobrany ruch, pod indywidualne możliwości kobiety przynosi szereg korzyści dla matki oraz dziecka, dotleniając komórki, obniżając ryzyko powikłań okołoporodowych, wystąpienia chorób oraz ma wpływ na przebieg całego porodu.

Elektrostymulacja brzucha skuteczna na nadwagę i po ciąży

Ograniczając aktywność fizyczną w czasie ciąży, kobiety narażają się na wystąpienie różnorodnych dysfunkcji. Najczęściej są to bóle kręgosłupa, obrzęki w kończynach dolnych, spadek kondycji. Nieprawidłowe myślenie o zaprzestaniu ruchu tworzy rodzaj błędnego koła. Świadome odrzucenie spontanicznej aktywności i zorganizowanych zajęć np. oddechowych, relaksacyjnych, spacerów, lub treningów izometrycznych sprzyja min. osłabieniu siły i mocy mięśniowej. Ponadto nie ulega wątpliwościom, że ciało kobiety podczas ciąży ulega pewnym zmianom poprzez układ hormonalny. Występująca wcześniej nadwaga wiąże się również z wystąpieniem typowego celulitu. W wielu przypadkach powrót do sprawności po urodzeniu dziecka, zwłaszcza z występującą otyłością jeszcze przed zajściem w ciąże, może się wiązać z pewnymi utrudnieniami. Jednakże, stopniowe wprowadzanie aktywności, nauka kształtowania i wprowadzania prawidłowych nawyków żywieniowych będzie owocowała korzystnymi efektami zarówno dla matki i potomstwa. Skutecznym sposobem, który przynosi efekt w postaci:

● redukcji tkanki tłuszczowej,
● wzmocnienia siły i wytrzymałości mięśniowej całego ciała,
● złagodzenia, a po 2-3 treningach eliminacji bólu kręgosłupa,
● poprawy krążenia krwi,
● dotlenienia komórek, co skutkuje ujędrnieniem i uelastycznieniem skóry
● zmiany dysproporcji sylwetki
● uwolnienia endorfin i poprawy samopoczucia,
● poprawy kondycji,

jest trening EMS. Najważniejsze z punktu widzenia kobiety, tuż po urodzeniu jest opieka oraz prawidłowy rozwój dziecka. Wygenerowanie chwili wolnego, może okazać się problematyczne. Natomiast, oszczędność czasu jaką daje trening z wykorzystaniem elektrostymulacji mięśniowej ciała w tym brzucha, ponieważ ogranicza się do 20 minut raz w tygodniu, zapewnia kobietom możliwość powrotu do sprawności przy minimalnym nakładzie czasu.

Podsumowanie

Jak wskazują badania, otyłość jest ogromnym problemem w XXI wieku, która dotyka również kobiety w ciąży. Ich stan wiedzy, na temat zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej jest wciąż za mały. Aby zachować odpowiednią sprawność w sferze psychicznej i fizycznej, warto dbać o aktywność fizyczną na każdym etapie swojego życia, również podczas ciąży. Trening EMS w przypadku młodych mam, może okazać się świetnym rozwiązaniem, z powodu po pierwsze oszczędności czasu. Po drugie, daje kobietom narzędzie do zadbania o swój wygląd wizualny, który ulega zmianie na etapie 9-miesięcznej drogi przygotowującej panie do nowej roli w życiu.

Scroll to Top