Wpływ treningu EMS na stawy - 2B Studio

Wpływ treningu EMS na stawy

 

Prawidłowa technika wykonywanych ćwiczeń podczas treningu EMS, jest fundamentem bezpieczeństwa dzięki, której skutecznie zmniejszamy ryzyko wystąpienia jakichkolwiek kontuzji. Odpowiednio silny aparata mięśniowy, układ kostny oraz stawy są filarami naszej sprawności fizycznej, na którą składa się m.in. prawidłowe odżywianie, naprzemienne obciążanie i odciążanie aparatu ruchu, sen i suplementacja.

UKŁAD KOSTNO-SZKIELETOWY

Narząd ruchu: 206 kości, (w okresie młodzieńczym i u ludzi starszych liczba ta może być odmienna, co jest wynikiem naturalnych procesów kształtowania oraz starzenia się). Przeciętnie szkielet waży 10-12 kg i rozwija się do 30 roku życia, gdzie osiąga maksymalną wartość. Po tym okresie następuje zatrzymanie procesu rozwoju masy kostnej i ulega ona zmniejszeniu. Pomiędzy 19 a 25 rokiem życia to chrząstki wzrostowe odpowiadają za rozwój kości na jej długość. Następnie ulegają one skostnieniu. W cały proces zaangażowane są hormony płciowe i somatotropina-hormon wzrostu.

Narząd ruchu:

 1. Część bierna: szkielet i jego połączenia-stawy
 2. Część czynna: mięśnie szkieletowe

MIĘŚNIE, KOŚCI

1. Kość składa się z istoty zbitej i gąbczastej oraz z części organicznej i nieorganicznej. W skład części organicznej wchodzą komórki: osteoblasty, osteocyty, osteoklasty i istota międzykomórkowa, która głównie składa się z kolagenu, osteonektyny, osteokalcyny, proteoglikanów i lipidów. Część nieorganiczna to fosforany wapnia i dwyhydroksyapatyty, które odpowiedzialne są za wytrzymałość i twardość kości.

Kość to również szpik kostny:

 • –  czerwony, w którym powstają komórki krwi
 • –  żółty, który zatracił zdolność produkcji elementów morfotycznych krwiW celu zapewnienia optymalnego metabolizmu kości, niezbędna jest witamina D (2000-6000 jednostek), wapń, miedź, krzem oraz witaminy K, C, E i B6.

Niedobór witaminy C oraz E zmniejsza produkcję kalcitriolu, prohormonu którego źródłem jest witamina D.
Witamina C z kolei stymuluje syntezę kolagenu, który jest podstawowym składnikiem kości i stawów.

Bez odpowiedniego stężenia witaminy B6 oraz miedzi kości stają się bardziej porowate i podatne na kontuzję.
Wapń z kolei nie może wniknąć do kości bez udziału witaminy K.
Krzem stymuluje wzrost kości.

Ponadto suplementacja kwasami tłuszczowymi Omega-3, cynkiem, witaminą E, koenzymem Q10, siarczanem chondroityny, czy wyciągiem z pokrzywy przyczynią się do szybszej rekonwalescencji w przypadku już występujących stanów zapalnych.

2. Mięśnie to włókna białkowe składające się z aminokwasów, w skład których wchodzi między innymi tyrozyna. Spadek siły i wytrzymałości mięśniowej to wynik stresu nitrozacyjnego (NO), który przyczynia się bezpośrednio do modyfikacji tego aminokwasu. Osłabienie mięśniowe może być również spowodowane niedoborem karnityny, co objawia się między innymi skurczami mięśni. Bóle i stany zapalne mogą w konsekwencji doprowadzić do zniszczeń wewnętrznych mięśni i ścięgien, a dalej do ich całkowitego zerwania.

JAK TRENING EMS WPŁYWA NA STAWY ?

Staw to połączenie maziowe dwóch lub więcej elementów w skład których wchodzą składniki stałe i niestałe.

Stałe składniki:

 • –  dwie powierzchnie stawowe, gładkie pokryte chrząstką stawową
 • –  torebka stawowa zbudowana z błony włóknistej i błony maziowej
 • –  jama stawowa, która wypełniona jest mazią stawowąNiestałe składniki:
 • –  więzadło stawowe – tkanka łączna wzmacniająca staw oraz zapewniająca jegostabilność
 • –  obrąbek stawowy zwiększający powierzchnię stawową i stabilność stawu
 • –  krążki stawowe tworzone przez zrośnięte chrząstki stawowe z błoną włóknistą torebkistawowej
 • –  łąkotki stawowe-krążki półksiężycowe dzielące staw
 • –  fałdy i kosmki maziowe wypełnione tkanką tłuszczową biorące udział w wydzielaniumazi stawowej
 • –  kaletka maziowa uwypuklenie błony maziowej
 • –  ciało tłuszczowe podczas ruchów wypełnia wolne przestrzenie
 • –  trzeszczka-kość włączona w ścięgnaTrening EMS jest bezpieczną jednostką treningową i nie obciąża stawów. Jest polecaną aktywnością w przypadku ograniczeń w zakresie mobilności ruchowej. Wykonywanie krótkiej 20-minutowej jednostki treningowej przyczyni się do wzmocnienia aparatu mięśniowego.

Różnorodność wykonywanych ćwiczeń kontrolowanych przez trenera personalnego będzie pozytywnie oddziaływało na stawy bez narażania ich do wystąpienia urazów.

Więcej informacji na temat wpływu treningu EMS na stawy uzyskasz zapisując się na wprowadzającą sesje treningową. Zapraszam!

Scroll to Top